Apel do firm i instytucji w sprawie Ustawy Projektu Obywatelskiego

Od września 2013 roku kierujemy drogą elektroniczną Apel do firm i instytucji, sympatyków Ogrodów Działkowych, z prośbą o poparcie Ustawy Projektu Obywatelskiego, namawiając jednocześnie do aktywnego działania w tej kwestii. Aktualnie zebraliśmy blisko 2 tys. maili z deklaracją poparcia oraz zaangażowania w pisaniu listów do Komisji procedującej nową Ustawę.

Poniżej kilka cytatów z nadesłanych do nas listów:

---

„Jestem Działkowcem od 1970 roku. Obecna sytuacja Ogrodów Rodzinnych, sytuacja w zakresie prawa w mojej ocenie wymaga nowych regulacji. Dlatego popieram Projekt Obywatelski który uwzględnia interes milionów członków naszych Ogrodów. W śród nas  w przeważającej ilości to ludzie w starszym, jak ja wieku(67l). Możliwość odpoczynku czynnego dla tej grupy społeczeństwa, to też forma utrzymywania zdrowia a za tym sprawności ruchowej.

Z poważaniem Zbigniew Meres”

---

Divide et impera!

Dzieje manipulacji władzy obfitują w coraz to nowe "wynalazki".

Przede wszystkim - władza nie znosi konkurencji. Za taką uważa organizacje, związki, stowarzyszenia, zrzeszenia, spółdzielnie, tzw. korporacje (np. zawodowe -natomiast korporacje kapitałowe są OK......).

Za zdrowe i słusznie korzystające z wszelkich wolności uważa wszystko, co jest "wolnorynkowe", czyli uzasadnione przez żądzę zysku. Działanie "Pro Bono" czy też "Non Profit" jest co najmniej podejrzane. Ewentualnie mogą działać tzw. NGO, czyli w większości efemerydy - tzw. organizacje pozarządowe, uzależnione od tzw. grantów na poszczególne projekty.

Chrześcijańskie miłosierdzie może się objawiać charytatywnie - w akcjach dobroczynnych, biznes może się ew. wykazać, że hołduje idei CSR (Corporate Social Responsibility - społecznej odpowiedzialności biznesu).

Pojęcie "ekonomia społeczna" zostało zawłaszczone na potrzeby fasadowych imprez mających udowadniać, że w Polsce też coś takiego jest popierane.

Tymczasem akcje "uwłaszczania" ludzi, przyznawania im rzekomych "większych praw" - na ich koszt i ryzyko, są uparcie uzasadniane ideologicznie - prymatem odrębnej własności nad rzeczą wspólną, wyższością egoistycznego interesu nad uzgodnionym dobrem wspólnym. Uzgodnionym demokratycznie. Lansowanie hasła społeczeństwa obywatelskiego bez dobrowolnego stosowania demokracji w praktyce lokalnej jest lansowaniem pustego hasła. Jest obłudą. Natomiast demontaż organizacji społecznych i zawłaszczanie ich majątku to niszczenie dorobku pokoleń.

Projekt obywatelski ustawy o ROD został podpisany przez blisko milion osób. Został uznany za wiodący w pracach sejmu.

Mimo to, obserwujemy gry zmierzające do jego wykoślawienia lub wręcz zablokowania.

Rzeczpospolita Polska wg. Konstytucji jest państwem prawa. W Konstytucji. 

W praktyce grupa sprawująca władzę dzięki przekonaniu, że jest bardziej cywilizowanym odłamem prawicy, niż opresyjna prawicowa opozycja - usiłuje prawem kaduka "uszczęśliwiać" ludzi wbrew nim samym. 

Nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie!

Dlatego popieram Projekt Obywatelski Ustawy o ROD !

Deklaracja Premiera powinna być wiążącą a nie zasłoną dymną !

Ryszard Piątek

Działkowiec ROD "JUTRZENKA" Szczecin od 1983r.

Członek Szczecińskiego Towarzystwa Kultury od 1973r.

Członek założyciel Spółdzielni Mieszkaniowej od 1987r.”

---

„Jako były działkowicz całym sercem tę instytucję popieram.

Uprawiałem działkę Politechniki Krakowskiej i mogę powiedzieć, że jej zagospodarowanie dało mi wiele satysfakcji połączoną z ruchem na świeżym powietrzu. Uzupełniała mi budżet domowy; na zimę nie kupowałem kapusty, bo moimi corocznymi 72-główkami cztery domy miały kiszoną bądź w sałatkach do nowej. Miałem blisko 1 ar truskawek,    blisko jeden ar fasoli tycznej, czarną porzeczkę w postaci ponad 60 krzaków, nie wspominając o czerwonej i agreście, ponadto czosnek, cebulę, a co drugi rok ziemniaki (stonka !). Jak nijaki Jaruzelski wysłał całą produkcję cukru do Wietnamu, czy jego mocodawców na Kremlu, sadziłem buraki cukrowe i metodą domową wytwarzałam cukier w postaci melasy lub kryształów. Hodowałem nutrie. ( ale nie na działce). Dla nich siałem mieszankę pastewną, zieloną i sadziłem buraki pastewne oraz pasternak. Pasternak nie tylko jadły nutrie, ale i my ( moja Rodzina) jedliśmy również. Ba - uprawiałem soję, czego się w ani w PRL'u ani w obecnej Polsce nie robi. A szkoda ! Poznałem tajniki jej uprawy !

Wrony posadziły mi dwa orzechy włoskie, które owocują do dnia dzisiejszego. Posadziłem dwie brzoskwinie i dwie śliwy węgierki. Po paru latach posadziłem maliny. Naprawdę była to frajda dla mojej mamy, żony, synów i od czasu do czasu - bliskich znajomych. Dlaczego obecnie nie uprawiam. Otóż w pobliżu za czasów PRL'u zbudowano osiedla Dywizjonu 303. Większość nowych "osiedleńców" pochodziła ze wsi. Jak nastał rok 1989 bardzo wielu mieszkańców tego i sąsiednich osiedli straciła pracę. Myślę, że aby przeżyć zaczęto okradać uprawy działkowe, kradziono jeszcze nie dojrzałe truskawki, kapustę, pomidory, cebulę czy czosnek. Około 300 działkowiczów z uwagi na kradzieże i dewastację działek, przestało je uprawiać. Obecnie jest tam coś w rodzaju lasu z jabłoniami, orzechami, maliny poznikały. A szkoda ! Idylla mogła trwać do dnia dzisiejszego. Z własnego doświadczenia wiem, że jest to wspaniała idea.

Nie jest to jednak rzecz nowa, ale i wtórna inicjatywa bardzo cenna nie tylko dlatego, że inicjatorką była Pani Aleksandra Piłsudska, ale dlatego, że jest to wspaniałe dla zdrowia, kieszeni i samopoczucia. A propos Pani Aleksandry Piłsudskiej; Jej nie widziałem, natomiast widziałem w trumnie Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1936 roku, w którym to roku sypałem kopiec jego imienia na Sowińcu.

Raz jeszcze wyrażam aprobatę projektu Ustawy Sejmowej dla Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Aleksander Szpunar”

---

„Jestem działowcem od prawie 30 lat ,zorganizowałem ogród na nieużytkach ,jeśli mnie przegonią to kosa na sztorc- Janusz Nowicki. Popieram Was”

---

„Witam

W całej Europie i nie tylko jest coraz więcej Ogrodów Działkowych powstających na każdym skrawku wolnego miejskiego terenu ( np. po fabrykach). W Berlinie na przykład jest tak wielkie zainteresowanie ludzi starszych a przede wszystkim młodych, że na działkę czeka się średnio 6 lat.

Ale w NASZYM  KRAJU zawsze musimy coś zepsuć, żeby potem naprawiać.

Jak już Ogrody Działkowe w Polsce z tak długim stażem zapewniają ludziom odpoczynek i zdrowe pożywienie to po co to niszczyć?! W czasach, kiedy wiele ludzi nie ma pracy, kiedy zarobki przeciętnego Polaka są marne a zamiast urlopu poza miastem ( na który zwyczajnie Go nie stać) może wolny czas spędzić z dziećmi na Działce.

Szkoda Gadać, co to się dzieje? Nie cofajmy się w tej demokracji!!!

Pozdrawiam Działkowiczka”

---

„Jestem działkowiczem  od 30 lat. Ogród jest dla mnie ostoją, odprężeniem  po  wyczerpującej  pracy. Lekarzem duszy i ciała. Nie wyobrażam sobie jego braku.

Proszę o pozostawienie  ogrodów w obecnej formie.

Pozdrawiam Bożena  Rygiel”

---

„Popieram Projekt Obywatelski Ustawy o ROD z uwagi na ogromny pożytek jaki mają ogrody działkowe dla ich posiadaczy nie tylko z finansowego punktu widzenia, ale także jako miejsce rekreacji i wypoczynku dla przeciętnego obywatela, którego nie stać na kosztowne wakacje.

Krystyna Figiel”

---

„Dzień dobry, od 1947 roku moja rodzina jest użytkownikiem ogrodu działkowego. To już trzecie pokolenie cieszące się swoimi kwiatami, owocami, warzywami i mile spędzonymi chwilami z sąsiadami na działce. Tam, gdzie była pierwsza nasza działka stoją 3 "wspaniałe" dziesięciopiętrowe "domy mieszkalne". Dawniej, widok z okiem naszych trzypiętrowych kamienic zamykał się zielenią działek, obecnie parkingami.

Pomijam fakt, że część budynków stoi na dawnym cmentarzu ewangelickim.

Obecna działka znajduje się na terenie Karłowic we Wrocławiu i stanowi ciąg zieleni: park - niska zabudowa z ogrodami  przydomowymi - Ogród działkowy "Śnieżka"-  tereny zielone z placem zabaw dla dzieci i trawą idealnie nadającą się na rodzinny piknik. Teren ten wykorzystuje Rada Osiedl Karłowice-Różanka i Kościół św. Antoniego z Padwy na organizację corocznych festynów. Ogród nasz odwiedzają dzieci przedszkolne lub szkolne . Kilka lat temu, mieszkańcy Karłowic, protestowali przeciw likwidacji terenów zielonych na rzecz zabudowy.

Pełni obaw czekamy na 2014 rok. Nadal pragniemy uprawiać nasze ogrody, a później przekazać je naszym dzieciom.

Jest dość miejsca aby budować domy tak, aby po pracy nie zaglądać sobie do mieszkań i zostawić tereny wygłuszające zgiełk miasta.

 Serdecznie pozdrawiam

Maria Iwona Morawska”

---

„Uważam, że dla wielu osób ogródki działkowe dają możliwości spędzenia czasu w ruchu na powietrzu i dają nam z miasta namiastkę domu z ogródkiem. Zawsze zachwycone są dzieci które spędzają tam z nami czas. Trzeba wszelkimi siłami ich bronić.

Zofia Pacuska”

---

„Tak popieram istnienie ogródków działkowych w dużych miastach. Dajmy starszym ludziom wypoczynek  na stroskane życie  po rządach po. ,które nawet własną matkę jest godowa sprzedać, za parszywe niemieckie eu . ,lub ruble.  Byle utrzymać się  u władzy.  Oni chcą 3  rozbiór polski.”

---

Serdecznie witam

Od prawie 30 lat jestem użytkownikiem ( dzierżawcą ) terenu przeznaczonego na ogrody działkowe pod uprawy warzyw, krzewów i roślin ozdobnych. Rada Gminy Dobczyce udostępnia działkowcom teren, którego jest właścicielem . Jestem bardzo zadowolona, że mam miejsce gdzie z rodziną i znajomymi mogę spędzić wolny czas po pracy ,w dni wolne oraz podczas urlopu. Jest to w zasadzie dla mnie jedyna możliwość rekreacji i ruchu na świeżym powietrzu.  Z uwagi na niskie dochody nie stać mnie na zorganizowanie wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Wiele rodzin jest w takiej samej sytuacji. Uważam, że takie miejsca winny pozostać . Dbamy o te ogródki  ( jest kolorowo i przyjemnie), co jest również wizytówką dla miasta ( nie leżą zachwaszczone odłogi). W naszym mieście nad rzeką Rabą wiele lat temu zorganizowano również ogrody działkowe, które są pod patronatem Rodzinnych Ogrodów Działkowych . Na tym terenie wypoczywa ponad 200 rodzin głównie z  Krakowa. Mają swoje miejsce (  w niedalekiej odległości )  na pobyt i wypoczynek  z rodzinami poza dużym miastem).  Uchwalenie nowej ustawy o ROG jest jak najbardziej słuszne i zasadne.  Popieram Wasz projekt i liczę na rozsadek władz.  To my obywatele RP daliśmy naszym parlamentarzystom mandat zaufania ( bez naszego udziału nie byliby tam gdzie obecnie są) , dlatego winni działać na rzecz wyborców, którymi również są użytkownicy ogrodów działkowych . W obecnej sytuacji ekonomicznej kraju wielu Polaków  uprawia zdrowe ekologiczne  warzywa i owoce  właśnie na terenach ogrodów działkowych. Są to miejsca na których spędzają  czas  niezamożni emeryci ze swoimi dziećmi i wnukami.  Ogrody działkowe winny pozostać w miejscach przeznaczenia. Nie wszystko winno być zabudowane strefami przemysłowymi, należy o to walczyć i domagać się od władz  uchwalenia prawa, które broniłoby interesu  działkowców.

Pozdrawiam wszystkich inicjatorów apelu

Zofia z Dobczyc