Aktualności - listopad 2023

 

 

Uwaga na zimowe włamania i kradzieże w ROD

 

 

Jesień i zima, to czas, kiedy działkowcy rzadziej odwiedzają działki, które jak co roku w tym okresie stają się łatwiejszym łupem dla włamywaczy i złodziei. Sezon na włamania najwidoczniej się rozpoczął, czego przykładem może być zdarzenie w warszawskim ROD im. Aleksandry Piłsudskiej. Przed kilkoma dniami włamywacze splądrowali tam biuro zarządu oraz pomieszczenia administracyjne ROD, kradnąc urządzenia biurowe wraz z ich dokumentacją oraz rejestrator monitoringu, a wyrządzone szkody Policja oszacowała na około 10 tysięcy złotych.  Jak zmniejszyć ryzyko włamań w ROD i innych zagrożeń w okresie jesienno-zimowym na terenie ROD?

 

Czy można uniknąć kradzieży mienia pozostawionego w altanach?

Recepty na stuprocentowe bezpieczeństwo nie ma, zależy ono jednak od inwencji całej społeczności ogrodowej i stałej współpracy ze służbami porządkowymi. Opuszczając ogród po zmroku należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa względem pozostawianego mienia.

Działkowcy przyzwyczajeni są zwykle do przyjaznej atmosfery panującej w ich ogrodach oraz ogrodach sąsiednich, co bywa złudne. Kradzieże i zniszczenia sprzed kilku dni w ROD im. Aleksandry Piłsudskiej pokazują, że włamanie nie było spontaniczne, lecz zaplanowane i złodzieje dobrze wiedzieli, gdzie znajdują się cenne przedmioty i jak najłatwiej dostać się na teren ROD oraz sforsować drzwi budynku zarządu, czy inne zabezpieczenia antywłamaniowe. Niewykluczone więc, że sprawcy znali dobrze teren ogrodu i zwyczaje działkowców…

Znajdujące się w altanach i na działkach wszelkiego rodzaju narzędzia elektryczne i inne wartościowe przedmioty, stanowią cenny łup dla włamywaczy. Aby nie stać się ich ofiarą należy pamiętać o właściwym ich zabezpieczeniu. Nawet wtedy, gdy przebywamy na działce powinniśmy w odpowiedni sposób zabezpieczać rzeczy prywatne. Dochodzi bowiem także do kradzieży pozostawianych bez nadzoru damskich torebek, biżuterii, dokumentów i pieniędzy w gotówce. Przestępcy często obserwują osoby, które chcą okraść i „uczą” się ich nawyków. Pamiętajmy też, aby sprzątnąć lub ukryć metalowe przedmioty czy sprzęty, które mogą paść łupem „złomiarzy”.

Wśród działań, które mogą zmniejszyć ryzyko niszczenia mienia, włamań czy wybuchu pożaru warto wymienić też zainstalowanie w ogrodzie systemu monitoringu lub skorzystanie z usług firm ochroniarskich. Natomiast poczucie indywidulanego bezpieczeństwa zwiększy wykupienie indywidualnej polisy ubezpieczeniowej.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na działce w ROD:

  1. Nie zostawiaj w altance i „na widoku” przedmiotów wartościowych
  2. Nie opowiadaj nikomu o tym, co przechowujemy w altance
  3. Obserwuj osoby nieznajome, które bez celu chodzą po ogrodzie
  4. Opuszczając działkę zabezpiecz pozostawione mienie
  5. Powiadamiaj policję o podejrzanie zachowujących się osobach
  6. Oznakuj swój sprzęt lub go ubezpiecz (grawer, farba, polisy)
  7. Załóż solidne zamki, drzwi lub kraty na okno w swojej altanie

 

Cały artykuł dostępny tutaj: Uwaga na zimowe włamania i kradzieże w ROD | OZ Mazowiecki PZD

Kalendarz

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4