Apel ROD Sowińskiego do Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego

Warszawa 2013-10-11                     

Pan Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Wiejska 10

00-902 Warszawa

 

Szanowny Panie Prezydencie,

            Jako Zarząd i Członkowie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie, zwracamy się z apelem o poparcie obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

            Bezpośrednią przyczyną stworzenia przez działkowców projektu tej regulacji prawnej był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. stwierdzający niekonstytucyjność niektórych przepisów dotychczas obowiązującej ustawy o ogrodach działkowych. Mając powyższe na uwadze, działkowcy postanowili podjąć starania o stworzenie nowej ustawy, która gwarantowałaby poszanowanie ich praw i zachowywała wszelkie wymogi wynikające z ustawy zasadniczej. Naszym wysiłkiem stworzony został projekt obywatelski, który w skali kraju poparł niemal milion obywateli i który został następnie skierowany do prac sejmowych.

            Przygotowany projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych jest odpowiedzią na konieczność wprowadzenia, wobec orzeczenia Trybunału, nowych rozwiązań w zakresie organizacji ogrodnictwa działkowego w Polsce i funkcjonowania podmiotów prowadzących ogrody działkowe. Jego głównymi celami są zachowanie najważniejszych funkcji ogrodów działkowych poprzez realizację elementarnych zasad, takich m.in. jak prawo działkowców do swobodnego zrzeszania się, zasada ochrony ich praw nabytych, pogodzenie praw Skarbu Państwa i praw gmin z potrzebą ochrony ogrodów, przyznanie gwarancji działek zamiennych w przypadku likwidacji ogrodów, czy też ochrona działkowców w przypadku roszczeń do terenów, na których znajdują się ogrody. Sporządzony przez nas projekt gwarantuje realizację tych zasad, uwzględniając przy tym uzasadnione interesy Skarbu Państwa, gmin, a także innych zainteresowanych.

Czytaj więcej...

Relacja z udziału naszego ogrodu w manifestacji 2013-10-10

Z ogromną przyjemnością informujemy, że pomimo nienajlepszej pogody na manifestację wstawiło się 27 osób spośród użytkowników działek naszego ogrodu.

Większa część osób przybyła na godzinę 9:00 do świetlicy ogrodu a druga część bezpośrednio pod sejm RP.

Nasza delegacja najpierw złożyła podpisy pod petycją skierowaną do Pani Marszałek oraz Pana Premiera a następnie jak widać na zdjęciach przybrana w flagi, transparenty i zielone czapeczki ruszyła na manifestację.

W trasę udaliśmy się autobusem nr 520 bezpośrednio pod miejsce zgromadzenia działkowców tj. parking przy Torwarze. Włączeni w delegacje „mazowiecką” ruszyliśmy pod Sejm a dalej pod kancelarię Premiera. Udział w manifestacji zakończyliśmy około godziny 15:30.

Zapraszamy o galerii, gdzie znajdziecie mnóstwo zdjęć z naszej aktywności.

 

Kalendarz

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4